Narty biegowe z łuską czy bez ?
Narty biegowe z łuską czy bez ?
Oczywiście, że narty biegowe z łuską. Łuska zdecydowanie pomaga początkującym "odbić się". Obciążając jedną nartę, łuska trzyma się podłoża, dzięki temu możemy drugą nartę przesuwać do przodu. Właśnie łuska sprawia, że nie ślizgamy się do tyłu. Oczywiście jeśli jest odpowiednio dobrana narta do ciężaru narciarza. Na naszym rynku są narty z łuską prasowaną i ciętą. Jaką wybrać to temat "może", opinii na ten temat jest bardzo dużo i są różne. Ja uważam, że dla osoby początkującej nie ma to znaczenia bo i tak nie będzie w stanie tą różnicę dostrzec. Najistotniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej narty do swojej wagi + ubranie + ewentualnie plecak. Osoby zaawansowane, które poznały technikę jazdy i mają "trochę" czasu na smarowanie nart mogą pokusić się o kupno nart bez łuski. Smary i klistry w innym wątku.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl
http://www.sorba.pl
Re: Narty biegowe z łuską czy bez ?
Jaka jest różnica między łuską ciętą ,a prasowaną.Jestem początkująca ,więc jaka dla byłaby lepsza.
Re: Narty biegowe z łuską czy bez ?
karin14 pisze:Jaka jest różnica między łuską ciętą ,a prasowaną.
Opinie na ten temat są różne. Postaram się opisać i wyrazić swoją opinię odnośnie łuski w nartach biegowych.
Łuska prasowana: do gładkiej powierzchni narty (ślizgu) przyciska się rozgrzaną metalowa formę, powierzchnia ślizgu robi się plastyczna i część masy wciśniętej, zostanie wypchnięta do góry. W efekcie końcowym część łuski jest poniżej powierzchni ślizgu a część na przykład w kształcie łuski minimalnie wyciśnięta ponad ślizg. Tego typu technologia powoduje, że krawędzie są lekko zaokrąglone i delikatnie wystają poza płaszczyznę narty biegowej (łuska jest wypukła). Zalety i wady takiej łuski : większa wytrzymałość na ścieranie (mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne bo wystaje). Minimalnie szybsza przy zjazdach, od łuski ciętej.
Łuska cięta: na gładkiej powierzchni wycinane są frezem zagłębienia, najczęściej w kształcie łuski. Ponieważ są to wycięcia to krawędzie są ostre i nic nie wystaje poza płaszczyznę narty. Zalety i wady łuski ciętej: większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, mniejsza na ścieranie. Lepsze jest odbicie na płaskim terenie i na podbiegach lepiej się trzyma bo ma ostre krawędzie. Wolniejsze zjazdy z górek.
Łuska cięta:
Łuska cięta zbliżenia:
Łuska prasowana:
Łuska prasowana zbliżenie:
Łuska zniszczona:
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl
http://www.sorba.pl
Re: Narty biegowe z łuską czy bez ?
Łuska czy klister Dylemat dotyczy tylko nart klasycznych. Na początku zdecydowanie lepsza jest łuska(i tak zaczynałem ), ale jak już jeździmy lepiej to klister sprawdza się o wiele bardziej. Klister należy dobierać do rodzaju śniegu, oraz specjalnymi rozpuszczalnikiem go z tej narty ściągać. Czasami zamiast klistrów używa się na niskie temperatury specjalnego wosku antypoślizgowego. Ponadto narty do lepszej jazdy smaruje się zależnie od temperatury odpowiednim smarem. Idea jest taka, aby narta się ślizgała (do łyżwy cała), a do stylu klasycznego ślizgała się z przodu i z tyłu a "łapała" pod stopą. Generalnie ze smarami jest więcej zabawy, ale warto.
Zdania w tej kwestii są podzielone, osobiście wybrałem bez łuski i jestem zadowolony.
Zdania w tej kwestii są podzielone, osobiście wybrałem bez łuski i jestem zadowolony.
Re: Narty biegowe z łuską czy bez ?
W którym miejscu powinna być umiejscowiona łuska? W moich nartach kończy się już na śródstopiu i "pod piętą" jest już gładko. Dodam jeszcze że wiązanie jest rozstawione na maksimum - pod dużego buta.
Re: Narty biegowe z łuską czy bez ?
Różnie to wygląda u różnych producentów, uzależnione jest to od twardości i długości narty. Z mojego doświadczenia łuska powinna sięgać poza stopę. Od środka ciężkości, czyli mniej więcej od bolca zamontowanego wiązania 1/3 do tyłu i 2/3 do przodu, w niektórych nartach 1/4 do 3/4. Prawidłowa strefa łuski lub smarowania powinna być wyznaczana w profesjonalnym serwisie tam gdzie mają platformę podświetlaną do określenia tego miejsca. Jest to stół z idealnym płaskim blatem (nie może to być zwykły stół lub podłoga), położona na tym stole narta w miejscu buta jest obciążana 1/2 wagi narciarza i podświetlana z boku na całej długości narty, po drugiej stronie na skali widać prześwit i to jest prawidłowe miejsce smarowania (smarami na trzymanie) lub położenie łuski.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl
http://www.sorba.pl
Wróć do „Narty biegowe buty i wiązania”
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość