Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Wszystko o bieganiu i sprzęcie
Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 10 lis 2010 22:31

Należy zadać sobie kilka pytań, zanim podejmiesz decyzję jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze:

- do jakiej grupy należysz: początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych
- po jakim terenie najczęściej będziesz się poruszał:

A - trasy przygotowane ( przygotowane i wytyczone trasy do jazdy klasycznej i łyżwy) ;
trasy nieprzygotowane tu można wyodrębnić kilka stopni trudności co ułatwi nam dalsze rozważania:
B - łatwa ( płaski teren w miarę równy, śnieg raczej ubity z niewielką warstwą puszystego śniegu: drogi polne i leśne, ścieżki rowerowe)
C - średnia ( teren urozmaicony, lekkie pagórki, większa warstwa nieubitego śniegu: drogi polne, dukty leśne, lekki teren przełajowy)
D - ciężka ( każdy rodzaj terenu, może występować większa warstwa nieubitego śniegu: drogi, lasy, pola, ugory, dzikie tereny)

Zajmiemy się grupą dla początkujących i średnio zaawansowanych (grupa zaawansowana wie czego chce)
W zależności od rodzaju trasy czyli od terenu po jakim chcemy biegać, albo chodzić, dobieramy model narty,
a następnie w zależności od swojej wagi dobieramy jej długość i sztywność.
Często jednak się zdarza, że chcielibyśmy mieć narty uniwersalne, powiedzenie: "jak coś jest do wszystkiego to znaczy, że do niczego"
w tym wypadku jest uzasadnione. Nie można samochodem sportowym poruszać się po bezdrożach.

Możemy jednak znaleźć jakiś kompromis, określając po jakich trasach będziemy najczęściej poruszać się, a po jakich czasami.
Tabela doboru nart biegowych Sporten ,pokazauje jaki model poleca się do odpowiednich tras, oraz jaka powinna być długość narty biegowej.

Zasady ogólne:
im łatwiejsze trasy tym narta węższa,
im łatwiejsza trasa tym szybciej możemy się poruszać, a nawet biegać
im więcej puszystego śniegu i trudniejszy teren tym szersza narta
dla osób początkujących zdecydowanie polecam narty z łuską, opis tego tematu w innym wątku.

Trasy przygotowane w naszym poradniku zaznaczone literą "A" to trasy wyznaczone i przygotowane:
- do stylu klasycznego dwa równoległe rowki, po których spaceruje lub biegnie narciarz
- do stylu łyżwowego szeroki pas ubitego śniegu, po którym biegacz porusza się krokiem łyżwowym

Trasy nieprzygotowane ("B" i "C") to trasy gdzie idąc po dziewiczym terenie, przecieramy szlak (zakładamy własny "ślad").
Jeśli tą sama trasą będziemy poruszać się dwa, trzy razy to na tyle zostanie ubity śnieg i utworzy się rowek,
że będziemy mogli dużo szybciej i łatwiej, poruszać sie po tym terenie a nawet biegać.
Tego typu narty nazywamy "narty śladowe" lub "śladówki"

Trasy nieprzygotowane ("D") to typowe trasy przełajowe. To raczej wycieczki, spacery po dziewiczych zakątkach,
gdzie możemy znaleźć wystające korzenie, grudy ziemi przysypane śniegiem, strome podejścia i zjazdy.
Tego typu narty nazywamy BC (Back Country) inaczej narty przełajowe, są najczęściej z metalowymi krawędziami.
Narty te, przeznaczone są do terenu na, którym możemy spotkać pod śniegiem "niespodzianki": korzenie, zmarznięte grudki ziemi, oblodzone nierówności,
w takim terenie krawędź metalowa zabezpiecza nartę przed uszkodzeniem i co jest bardzo istotne, bocznym poślizgiem.
Ochrania również łuskę przed uszkodzeniem. Trzeba również pamiętać , że przy nartach z krawędzią przy zjazdach z górki mamy większą kontrolę.
Jeśli w większości biegamy po łatwym i znanym terenie można szukać narty bez krawędzi.

Jest jeszcze jedna grupa - turystyka górska, narty Turowe, ale to już zdecydowanie grupa osób zaawansowanych.

Wiele pytań otrzymuję odnośnie jak prawidłowo dobrać długość narty do swojej wagi i wzrostu.
Odpowiedz jest bardzo prosta, stosować się do zaleceń fabrycznych, obecnie sporo firm stosuje opis bezpośrednio na narcie. Jeśli nie ma opisu, to stosować się do tabel. Firma Sporten ma bardzo prosty sposób. Długość narty w zależności od modelu, dobiera się w stosunku do wagi narciarz, określa to tabela: http://sorba.pl/Dobor-nart-biegowych-Sporten.html . Często spotykam się też tzw. "test kartki", taki test można przeprowadzić, ale tylko w określonych warunkach. Płaszczyzna taka musi być odpowiednio przygotowana " idealnie płaska" twarda i sztywna, na pewno nie nadaje się do tego podłoga w sklepie, czy podłoga w domu. Do takiego testu musi być odpowiednio przygotowana powierzchnia, w profesjonalnych sklepach jest to urządzenie na które się staje z nartami a promienie światła pokazują prześwit pod nartą, określając czy prawidłowo narta jest ugięta pod ciężarem.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

gaja
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2010 17:06

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: gaja » 08 gru 2010 17:13

Nareszcie coś co można strawić. Dobry pomysł. Mam jeszcze pytanie.
Czy narty szerokości 46 do 50 mm można wykorzystywać w przełaju?

Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 09 gru 2010 13:43

Oczywiście, ale pod kilkoma warunkami. Teren musi być w miarę równy, czyli np.: trasy rowerowe, drogi polne i leśne ale nie ubite i nie wyślizgane przez samochody. Niezbyt głęboka warstwa puchu śnieżnego do 5 cm bo narta będzie się głęboko zapadała. Przetarcie śladu będzie ciężkie, ale jak zrobi się już własny ślad to będzie można już bez problemu biegać po tym śladzie. Odradzam zapuszczać się z takimi nartami w dziewiczy teren i tam gdzie jest droga wyślizgana i zmrożona narty będą dostawały bocznego poślizgu i ciężko będzie złapać równowagę już nie mówiąc o trudnościach z odbiciem.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

PeTeR

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: PeTeR » 12 gru 2010 18:20

Witam chciałem się dowiedzieć jakiego rozmiaru nart szukać dla siebie, a mianowicie mam 184cm/82kg i wędrował bym bo raczej płaskim i mało ubitym śniegu(lasy, łąki, leśne drogi) z tabeli rozmiarów nart powinienem wybrać raczej 62/56/60 długość 175cm tylko czy nie będą one zbyt krótkie i nie będę się w nich zatapiał?

Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 20 gru 2010 22:19

PeTeR pisze: z tabeli rozmiarów nart powinienem wybrać raczej 62/56/60 długość 175cm tylko czy nie będą one zbyt krótkie i nie będę się w nich zatapiał?

Narty Rubicon i KNEISSL, które mamy w sprzedaży, są nartami o zwiększonej sztywności (twardości), dzięki temu mogą być krótsze niż narty klasyczne. Łatwiej taką nartą manewrować w trudniejszym terenie. Jeśli chodzi o zapadanie się, to rzeczywiście jest mniejsza powierzchnia styku z podłożem, ale to musiałby być głęboki śnieg i bardzo sypki. Wydaje mi się, że ważniejsza jest większa kontrola, zwłaszcza że często biega się po własnych śladach. Jeśli częściej będziesz przecierał szlaki niż biegał po przetartym śladzie to rzeczywiście kup nartę szeroką np. Adventure 68/60/65 długości 190cm.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

pawel

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: pawel » 10 sty 2011 22:54

A ja mam dopiero wyzwanie. Mam 110 kg i 195 cm. Dla takich jak ja sporten nart typu BC nie produkuje. Chce zgubić jakieś 10 kg, ale na 100 kg narty tez nie mogę nigdzie kupić

Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 13 sty 2011 14:26

pawel pisze:A ja mam dopiero wyzwanie. Mam 110 kg i 195 cm.

Na dzień dzisiejszy nie ma problemu wczoraj przyszła dostawa i są narty dla Pana :P
na tej stronie jeszcze może ich nie byćhttp://www.sorba.pl/Katalog-zima/narty-biegowe/ proszę dzwonić do działu sprzedaży 95 71 70 231
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

Szym

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: Szym » 14 lut 2011 14:10

Ja z podobnym pytaniem - który model wchodzi w grę w przypadku osobnika 200 cm/99 kg? (trasy płaskie, nieprzygotowane ale nietrudne). Dziękuję z góry za każdą wskazówkę!

Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 15 lut 2011 12:15

Szym pisze: który model wchodzi w grę w przypadku osobnika 200 cm/99 kg? (trasy płaskie, nieprzygotowane ale nietrudne).

wszelkie pytania odnośnie dostępności nart proszę kierować do sklepu 608 281 796 do Pani Kingi (pomoże również dobrać narty). Panu polecam narty o szerokości od 54 do 68 szerokości bez krawędzi bo łatwy teren. Favorit(54) 210-215; Rubicon(62) 180; lub inne modele o tej szerokości.
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

Sens

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: Sens » 06 sty 2013 12:24

jaki rozmiar nart wybrać : kobieta, 162 cm ; waga 53 kg,
teren po którym się poruszam jest raczej płaski (Polska centralna - nizina mazowiecka) , niewielkie wzniesienia, śnieg raczej nieubity,
do tej pory korzystałam z nart dobranych przypadkowo -o długości 190 cm i 200 cm - jestem jednak pewna, że te narty są za długie dla mnie, nie poruszam się w nich komfortowo w nich (dodam, że jestem wysportowana, w dobrej kondycji, więc tzw nieporadność nie wchodzi w rachubę)
posiadane obuwie: botas madison 40 sns profile (rozmiar 36) , wiązania SNS Profil Auto Woman

Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: sorba » 08 sty 2013 16:09

Tu jest sporo informacji odnośnie doboru nart do swoich potrzeb.
http://www.sorba.pl/Dobor-nart-biegowych-Sporten.html
Jak będzie potrzeba dodatkowa pomoc dzwoń do Kingi kom. 608 281 796
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

rwolnicki

Re: Jakie narty biegowe będą dla mnie najlepsze

Postautor: rwolnicki » 17 sty 2013 01:51

Witam serdecznie,
planujemy z żoną zakup własnych nart (+ buty, wiązania, kijki...), po zapoznaniu się opiniami i poradami( jedne z najbardziej rozjaśniających mi sprawę na Państwa forum) doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy nart typu BACKCOUNTRY. (głównie wyprawy w nieprzygotowane leśne drogi,raczej pagórkowate niż górzyste, z możliwością głębokiego śniegu). Czym dalej od cywilizacji tym lepiej.
Wstępny wybór padł na Sporten forester (dostępne w Państwa sklepie)-> przy zapewnieniu głównego celu nart(zgodnie z Państwa rozpiską (świetna robota!) kategorie tras C i D), umożliwiają też korzystanie czasami z tras przygotowanych (np. okazjonalny wypad ze znajomymi do Jakuszyc).

Mam jednak kilka wątpliwości:
a) długość nart u Państwa zaczyna się od 180,185,195__ natomiast producent podaje inaczej http://www.sporten.cz/eng/catalog/nordi ... roduct:340. (widziałem też gdzieś w ofercie konkurencji długość 170) Skąd ta różnica?
(Widziałem też inne zupełnie tabele dla tych nart, ale postanowiłem zaufać waszym -> wyglądają na solidnie przygotowane.)

b) zgodnie z waszą tabelą (moja waga bez ekwipunku 91kg) powinienem chyba zakupić dla siebie długość 195. Mam natomiast problem z nartami dla żony( 69kg ). Jako kobieta chyba powinna mieć raczej narty z poziomu górnego przedziału, a dostępna u was długość 180 zaczyna się od 72 kg... Proszę o radę.

c)narty forester występują w 2 wariantach (łuska prasowana i łuska cięta). Co to znaczy w kilku prostych słowach:) i co byłoby lepsze do naszych zastosowań?


Wróć do „Narty biegowe buty i wiązania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość