Co o bezpieczeństwie na wodzie mówią przepisy

Sprzęt, porady, opinie
Awatar użytkownika
sorba
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 30 sie 2010 16:42

Co o bezpieczeństwie na wodzie mówią przepisy

Postautor: sorba » 08 kwie 2011 11:59

Bezpieczeństwo na śródlądziu.
Często zadajemy sobie pytanie jakie środki bezpieczeństwa powinniśmy mieć na swojej jednostce pływającej, bez względu czy jest to kajak, ponton, żaglówka czy rower wodny.

Wyposażenie łodzi w środki bezpieczeństwa regulują przepisy ustawy z dnia 21 grudnia 2000r. „O żegludze śródlądowej” (Dz.U. z 2001 r. nr 5 poz43 oraz nr 100 poz.1085 ze zmianami) oraz przepisy wykonawcze do niej. Inaczej mówiąc łódź wędkarska a nawet kajak jest statkiem. Wynika to z definicji zawartej w art. 5 ust.1 pkt. 1, zgodnie z którą –„ statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych” W tej definicji mieszczą się zatem także łodzie wędkarskie, kajaki, pontony itp.
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2003 roku „w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej Dz U z 2003 r ,Nr 88 poz 810( zmiana była w Dz U nr 108 poz 1015 z 2003 r). Elementem wyposażenia są pasy lub kamizelki ratunkowe (nie mylić z kamizelkami asekuracyjnymi) w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku. Dodatkowym elementem są koła ratunkowe. Dla statków z napędem mechanicznym wymagane jest 1 koło, dla statków bez napędu 2 koła. Koła powinny być wyposażone w Linke o średnicy 8 – 10 mm i długości 25 m. Wyposażeniem koniecznym są również gaśnice , ale dotyczy to łodzi z silnikami spalinowymi. Jeżeli łódź nie przekracza 10 m długości to obowiązkowa jest gaśnica o wadze 2 kg. Moc silnika 50 – 100 kW -1 gaśnica, na każde dodatkowe 100 kW – dodatkowa gaśnica.
Jedno trzeba pamiętać, że te przepisy dotyczą łodzi, kajaków, pontonów czyli (określenie ogólne-statków) poruszających się po śródlądowych drogach wodnych, wykaz tych dróg jest tu: http://www.kzgw.gov.pl/pl/Srodladowe-dr ... olsce.html
Te przepisy nie dotyczą pozostałych szlaków wodnych, jezior zamkniętych i glinianek. No pozostałych akwenach wodnych, każda jednostka nie posiadająca silnika spalinowego i nie prowadząca działalności gospodarczej związanej z tą jednostką, powinna posiadać :
• kamizelkę asekuracyjną z certyfikatem zgodności EU 1 sztuka na osobę
• dodatkowe wyposażenie jeśli na jednostce są dwie lub więcej osób to na każde dwie osoby wymagany jest jeden z wymienionych środków ratunkowych np.: koło ratunkowe, rzutka ratownicza, bojka ratownicza, muszą posiadać zgodność z EU.
Kilka przepisów związanych z bezpieczeństwem:

(3.2.3 Zalecenia odnośnie wyposażenia kąpieliska).
(3.2.2 Zał. Zalecenia dotyczące wyposażenia łodzi i stanowisk).
(3.2.1 Zał. Zalecenia dotyczące apteczek WOPR).
(3.3 Zał. Księga znaków).

(Więcej informacji o audycie kompielisk na stronie WOPR_u).
Dużo ciekawych informacji znajdziecie też na forum: http://www.forum.wopr.net.pl
Centrum Sportu i Turystyki Sorba
http://www.sorba.pl

Motorowodniak

Re: Co o bezpieczeństwie na wodzie mówią przepisy

Postautor: Motorowodniak » 21 mar 2013 15:30

Witam.
Odnośnie obowiązku kamizelek ratunkowych używanych na statkach przeznaczonych wyłącznie do sportu i rekreacji od długości powyżej 3,5m.

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków.

§ 6. 1. Statek, z wyjątkiem statku na stałe zacumowanego do nabrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku oraz w koła ratunkowe.

§ 11. Wymagania, o których mowa w § 6-10, stosuje się do statków obsadzonych załogą.

Czyli w rzeczywistość paragraf 11 wyłącza konieczność posiadania kamizelek ratunkowych statki, które nie są obsadzone załogą. A większość pontonów, kajaków załogą obsadzonych nie jest (W rozumieniu Ustawy o pracy na morskich statkach handlowych Dz.U. z 1991 nr 61 poz. 258 Brzmienie od 25 stycznia 2012 DZIAŁIV
Załoga statku Art. 18. Załogę statku stanowią pracownicy wpisani na listę załogi tego statku, wystawioną przez armatora ) . Rozumiem przez to, że nie muszę posiadać takowej kamizelki na swoim pontonie, używanym jedynie do rekreacji i sportu (długość statku 3,8m) bo załogi na nim nie posiadam???
Czy istnieją inne (poza zdrowym rozsądkiem) przepisy (niż Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków), które nakładają na mnie obowiązek posiadania kamizelki ratunkowej w przypadku uzywania statku jedynie do rekreacji i sportu? Jeżeli tak poproszę o ich podanie :)

Pozdrawiam :)


Wróć do „LATO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość